Potez-CAMS 141

perokresba  

Francouzská firma CAMS (Chantiers Aéro-Maritimes de la Seine) se sídlem v Sartrouville vznikla v roce 1921 a záhy si získala velmi dobrou pověst výrobce spolehlivých námořních letadel. Přispěl k ní především šéfkonstruktér Maurice Hurel, pozoruhodný osobně tím, že letouny nejen navrhoval, ale i sám zalétával. Na sklonku světové hospodářské krize v roce 1933 se firma dostala do úzkých a majoritní podíl na ní získala průkopnická továrna Potez. Od té doby jsou výrobky známy jako Potez-CAMS.

K této firmě směrovaly tedy v květnu 1935 specifikace na vývoj nového dálkového námořního průzkumného letounu, vydané francouzskou Admiralitou. Ta cítila, že její nejrozšířenější průzkumné létací čluny Breguet Br-521 Bizerte dospívají k vrcholu své bojové využitelnosti a nové specifikace jí proto měly zajistit včas vhodnou náhradu. Francouzský letecký vývoj se před válkou (a delší čas i po ní) vyznačoval neobyčejnou velkorysostí. I tentokrát šly specifikace ke třem význačným firmám – k Breguetu, k Latécoère a k Potez-CAMS. Přitom se nejednalo o konstrukční či projektovou soutěž, ale o sériovou stavbu tří budoucích typů paralelně.

Všechny tři prototypy byly skutečně postaveny a v období těsně před vypuknutím války zalétány. První z nich se do vzduchu dostal Potez-CAMS 141, a to 21. ledna 1938. O půl roku se opozdil Breguet 730-01 (16. července 1938) a teprve 8. března 1939 startoval Latécoère 611. Určitý časový předstih Hurelovy konstrukce lze přičíst tomu, že se jeho firma rozhodla pro méně moderní koncepci a zvolila řešení vzpěrového hornoplošníku. Konkurenční firmy zápolily s četnými problémy velkého samonosného hornoplošníku, u Latécoère dokonce se zatažitelnými vyrovnávacími plováky. Potez-CAMS 141 se tedy představil jako vzpěrový hornoplošník s křídlem posazeným na pylon vyrůstající z poměrně štíhlého a nízkého trupu. Vnější části křídla se vyznačovaly značným vzepětím, stejně jako vodorovná ocasní plocha zakončená dvěma svislými. Stroj budil celkový dojem určité svižnosti až subtilnosti v porovnání s ostatními typy téže kategorie.

Zatímco konkurenční stroje používaly nové dvouhvězdicové vzduchem chlazené čtrnáctiválce Gnome-Rhône řady 14N, Hurel zvolil kapalinou chlazené vidlicové dvanáctiválce Hispano-Suiza HS-12Y-26/27 s výkonem po 638 kW (930k). Chladiče měly zabudovány pod jemnými kapotami. Stroj byl dimezován pro osádku devíti až dvanácti mužů. Původně se u všech strojů této specifikace počítalo s pohyblivým kanónem ráže 25mm, umístěným v motoricky poháněné věži na hřbetě trupu, v tomto případě na horní ploše křídla v oblasti podpěrného pylonu. Konstruktéři všech tří typů s věží počítaly, ale vývoj této zbraně se zadrhl tak, že se nikdy na místo určení nedostala. Ptez-CAMS měl tedy k obraně dvojkulomety Darne ráže 7,5 mm, a to ve zmíněné věži na křídle, v bočních kapkovitých střelištích těsně za pilotní kabinou a v otevíratelných bočních střelištích za pylonem. Náklad pum mohl činit až 1500 kg.

Prototyp se stavěl v Sartrouville, konečná montáž proběhla v závodě Caudebec-en-Caux a tam také Hurel stroj zalétal. Po celkových 24 hodinách továrních zkoušek došlo k mírné tvarové úpravě kýlové části trupu a od srpna 1938 prototyp převzalo zkušební středisko Admirality v St-Raphaël. V průběhu následujících testů se na krátkou dobu vyměnily motory za výkonnější typ 12Y-36/37 po 713 kW (970k), pracující se stooktanovým benzínem. Záhy se však vrátily původní motory, jimž stačilo palivo o oktanovém  čísle 87. Francouzské námořní letectvo mělo ve zvyku křtít jednotlivé velké letouny. Na jaře 1939 tedy typ 141 dostal jméno Antarès. Admiralita objednala čtyři kusy v sérii, v létě 1939 požadovala dalších 15 a po vypuknutí války zadala dokonce neomezenou výrobu, rozptýlenou do různých závodů. Trupy se měly stavět v Le Havru a křídla v Méaulte. Plány mluvily o dodávkách dvou strojů měsíčně od léta 1940. Zůstaly však jen na papíře. Katastrofální průběh války a potíže leteckého průmyslu vedly kv dubnu 1940 ke snížení objednávky na 31 a posléze na 11 kusů. Ve skutečnosti zůstal Antarès osamocen.

V listopadu 1939 přišel k eskadře E8 a do června 1940 konal průzkumné lety nad Atlantikem. Po francouzské kapitulaci zůstal v africkém přístavu Port Lyautey a v duchu podmínek příměří létal neozbrojen. Sloužil u eskadry 6E a posléze od září 1940 u 4E v Dakaru. Tam se konečně od listopadu 1942 mohl zapojit opět do akcí proti německému námořnictvu. Při průzkumu Atlantiku potopil dne 2.6.1943 ponorku U-105 asi 55 km od Dakaru. Koncem tohoto roku však dosloužil a šel do šrotu. Absolvoval celkem 1800 letových hodin.

Hlavní technické údaje

 Výrobce: Potez-CAMS, závody Sartrouville a Caudebec-en-Caux. Postaven jeden prototyp, započatá sériová výroba nedokončena.
  Rozpětí (m) 41,00
  Délka (m) 24,32
  Výška (m) 7,85
  Nosná plocha (m2) 171,23
  Hmotnost prázdného letounu (kg) 15000
  Vzletová hmotnost normální (kg) 23120
         s přetížením (kg) 26000
  Maximální rychlost  v 1000 m (km/h) 320
  Cestovní rychlost v 1000 m (km/h) 260
  Dostup (m) 5600
  Vytrvalost (hod) 30